Choroby tarczycy

choroby tarczycyChoroby tarczycy rozwijają się w ukryciu, bardzo długo mogą nie wywoływać żadnych widocznych objawów. Jeśli już takie wystąpią, rzadko są od razu kojarzone z problemami z tarczycą. Długofalowe skutki nieleczonych chorób tarczycy mogą oznaczać bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Warto wiedzieć coś więcej o chorobach tarczycy, a także o niepokojących objawach, które mogą oznaczać schorzenie właśnie tego gruczołu.

Tarczyca jest niewielkim gruczołem umiejscowionym pod krtanią, a jego prawidłowa praca ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Rolą tarczycy jest wydzielanie hormonów. Zaburzenia tego procesu spowodują, że organizm człowieka nie będzie poprawnie pracował. Niestety często zdarza się, że choroba zostaje wykryta dopiero w momencie, kiedy już od dawna czyni niekorzystne zmiany w organizmie. Zdarza się także, że dopiero po wystąpieniu poważnego problemu zdrowotnego podejmowana jest diagnostyka w kierunku schorzeń tarczycy i wtedy okazuje się, że był to właściwy trop. Jakie objawy powinny być sygnałem do koniecznego zbadania tarczycy? Schorzeń tarczycy nie wolno lekceważyć mimo, że rzadko dają one dokuczliwe objawy, a ból nie pojawia się prawie wcale.

Niedoczynność tarczycy

Takim chyba najbardziej znanym i powszechnie kojarzonym z nieprawidłową pracą tarczycy objawem jest przybieranie na wadze mimo utraty lub zmniejszenia się apetytu. Jeżeli ktoś odżywiający się tak jak dotychczas i nie mający problemów z nadwagą nagle zaczyna tyć bez wyraźnej przyczyny, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy.

Do innych objawów tej choroby należy pogorszenie się kondycji fizycznej, ciągła senność i nieustanne uczucie zmęczenia, bolesne stawy i mięśnie, trudności z koncentracją, częste zaparcia, obrzęki, wypadanie włosów, znaczne obniżenie nastroju i pogorszenie samopoczucia, a u kobiet zaburzenia miesiączkowania. Jeżeli kilka objawów występuje łącznie, długo się utrzymuje i nie ma widocznej przyczyny ich występowania, zdecydowanie warto udać się do lekarza i wykonać badania poziomu hormonów tarczycy. Endokrynolog może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań, jednak zwykle już badanie krwi pozwala ustalić, czy ma się do czynienia z niedoczynnością tarczycy.

Nadczynność tarczycy

Nieco inne objawy mogą z kolei wskazywać na nadczynność tarczycy, i tak takim „sztandarowym” symptomem jest utrata wagi mimo zwiększenia apetytu. Ze względu na przyspieszoną przemianę materii pojawia się uczucie gorąca i nadmierna wrażliwość na ciepło, pojawia się także nadpotliwość. Częstym objawem związanym z zaburzeniem przemiany materii są również powtarzające się biegunki. Groźnym objawem, który może towarzyszyć nadczynności tarczycy, jest kołatanie serca. Zdarza się, że stwarza ono faktyczne zagrożenie dla zdrowia. Nadczynność tarczycy wywołana chorobą Gravesa-Basedowa może dodatkowo objawiać się wytrzeszczem oczu, zaburzeniami widzenia oraz zatrzymaniem miesiączkowania u kobiet. Zdarza się także powiększenie tarczycy, co można wykryć przy badaniu palpacyjnym. Możliwe jest także powstanie wola naczyniowego. Choroba Gravesa-Basedowa znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a za jej wystąpienie odpowiadają także czynniki genetyczne.

Choroba Hashimoto

Trudną do zdiagnozowania i dającą niejednoznaczne objawy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy. W jej przypadku trudno wskazać konkretne symptomy towarzyszące chorobie, zwykle wynikają one z niedoczynności lub nadczynności tarczycy towarzyszącej schorzeniu. Sama w sobie choroba Hashimoto jest właściwie bezobjawowa. Hashimoto jest schorzeniem autoimmunologicznym, polegającym na nieprawidłowym reagowaniu układu odpornościowego człowieka. Podobnie jak w przypadku innych chorób tego rodzaju, do przyczyn jej wystąpienia zalicza się długotrwały stres i nadmierne obciążenie psychiczne.

Hashimoto jest chorobą przewlekłą, która na chwilę obecną nie jest możliwa do całkowitego wyleczenia. Proces leczenia przewlekłego zapalenia tarczycy polega na wyrównaniu poziomu hormonów, nie oznacza to jednak, że można odstawić lekarstwa, kiedy hormony są już w normie. Inaczej spowoduje to nawrót choroby i dalsze problemy ze zdrowiem. Warto wiedzieć o tym, że w procesie leczenia Hashimoto może być potrzebna pomoc psychologiczna, gdyż chory może odczuwać stany depresyjne być nadmiernie pobudliwy.

Wahania poziomu hormonów

Z chorobami tarczycy czasami wiązane są także objawy psychiczne. Faktem jest, że wahania poziomu hormonów mogą przynieść skutek w postaci problemów z równowagą psychiczną. Mogą pojawić się stany depresyjne, nasilone zmiany nastroju, lęki, bezsenność lub właśnie nadmierna senność, nieuzasadniona i przesadna nerwowość oraz szereg jeszcze innych objawów. Jeżeli u kogoś pojawią się takie oznaki, warto wykonać badanie diagnostyczne w kierunku chorób tarczycy. Oczywiście te kwestie nie są tożsame, osoba cierpiąca na schorzenie tarczycy nie musi mieć żadnych problemów natury psychicznej, i odwrotnie – cierpiący na depresję czy inne zaburzenie psychiczne może mieć zupełnie zdrową i prawidłowo funkcjonującą tarczycę. Zdarza się jednak, że leczenie schorzenia tarczycy prowadzone jest równolegle z terapią lekami przeciwdepresyjnymi. Ważne jest, aby wiedzieć, że te dwie na pozór odrębne sprawy mogą być powiązane i wzajemnie na siebie oddziaływać.

Różne objawy chorób tarczycy

Oprócz wskazanych objawów, choroby tarczycy mogą dawać o sobie znać jeszcze na wiele innych sposobów, indywidualnych dla każdej osoby. Jeżeli w pewnym momencie zaczynają występować różnorodne objawy, pozornie zupełnie niezwiązane ze sobą, a z czasem dołączają kolejne – trzeba pomyśleć o zbadaniu się pod kątem właściwej pracy tarczycy. W przypadku, kiedy ktoś odczuwa ogólne, bezzasadne pogorszenie się stanu zdrowia, generalnie czuje, że „coś jest nie tak”, bardzo możliwe, że za taki stan odpowiada właśnie choroba tarczycy.

Ze względu na to, że pojawiające się symptomy zwykle nie są mocno dokuczliwe (szczególnie w pojedynkę), wiele osób niestety przyzwyczaja się do takiego spadku formy. Z czasem nawet przestaje się zauważać, że ogólne samopoczucie z czasem sukcesywnie spada w dół. Z tego powodu właśnie bardzo często niestety cierpiący na schorzenia tarczycy w ogóle nie zdają sobie sprawy, że mają problem ze zdrowiem. Dlaczego badanie się pod kątem pracy tarczycy jest takie ważne? Jakie mogą być skutki nieleczonych chorób tarczycy?

Skutki nieleczonych chorób tarczycy

Edukacja i profilaktyka w zakresie chorób tarczycy wciąż jest niewystarczająca. Właściwie mało kto wie, jakie następstwa może przynieść choroba tarczycy dla całego organizmu. A skutki te mogą być naprawdę opłakane. Do najgroźniejszych konsekwencji zaniedbania leczenia schorzeń tarczycy należą choroby serca i układu krążenia, w tym nawet choroba wieńcowa. Wśród bardzo ostrych powikłań znajduje się także tzw. przełom tarczycowy, który może doprowadzić do zawału serca czy udaru niedokrwiennego mózgu. Warto wiedzieć także, że choroby tarczycy mogą utrudniać kobietom zajście w ciążę i donoszenie ciąży, a także odpowiadać za wady wrodzone u dziecka.

Nieleczona choroba tarczycy może doprowadzić także do śpiączki chorego. Mimo tego, że poważne konsekwencje dla zdrowia mogą wystąpić dopiero po długim okresie rozwoju choroby, nie wolno lekceważyć schorzenia tarczycy. W żadnym wypadku nie należy także z własnej inicjatywy przerywać terapii i odstawiać przyjmowanych leków, kiedy wyniki badań są już w normie. Właście dzięki leczeniu udaje się wyrównać poziom hormonów, i tylko endokrynolog może zadecydować o zakończeniu lub czasowym przerwaniu terapii. Trzeba jednak liczyć się z tym, że schorzenie tarczycy może mieć postać przewlekłą.