Jak dbać o oczy?
Warto od razu reagować na pojawiające się oznaki problemów z oczami i nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Jak dbać o oczy, by długo zachowały zdrowie i uniknąć pogorszenia widzenia?
Wzrok pogarsza się nie tylko z wiekiem, obecnie największym obciążeniem dla oczu jest spędzanie wielu godzin przed monitorem i praca w niedostatecznym oświetleniu. Dużym obciążeniem są także choroby oczu wśród członków bliższej rodziny. Przypadłością, która często dotyka osoby pracujące przy komputerze oraz osoby po czterdziestym roku życia jest tzw. zespół suchego oka.Warto zacząć dbać o oczy, zanim pojawią się pierwsze dolegliwości.
Długotrwałe patrzenie w ekrany
Jednym z ważniejszych aspektów utrzymania oczu w dobrej kondycji jest higiena pracy przy komputerze oraz odpowiednie oświetlenie w każdej sytuacji. Ważne jest ustawienie ekranu, przy którym spędza się wiele godzin. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla wzroku jest umiejscowienie monitora bokiem do okna. Dzięki temu światło nie pada prosto na ekran, co zaburza widoczność, a także nie naraża się oczu na działanie promieni słonecznych, jak dzieje się w przypadku ustawienia monitora tyłem do okna. Warto zadbać o prawidłowe umiejscowienie ekranu zarówno w pracy jak i w domu.
W przypadku wielogodzinnej pracy przy komputerze, co godzinę należy robić pięć minut przerwy, by dać odpocząć oczom. Podczas długotrwałego patrzenia w monitor zmniejsza się częstotliwość mrugania, a co za tym idzie spada naturalne nawilżanie gałki ocznej, co również jest jedną z przyczyn powstawania zespołu suchego oka. Należy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu, o czym często się zapomina szczególnie podczas korzystania z laptopa.
Unikanie obciążenia wzroku
Bardzo ważne jest również oświetlenie przy czytaniu. Sięganie po książkę przy świetle lampki nocnej może być szkodliwe dla wzroku, ponieważ oczy nie lubią jednego, punktowego źródła światła i niekorzystnie wpływa to na ich pracę. Światło w pomieszczeniu nie może być również zbyt intensywne ani jaskrawe. Bardzo istotne jest również, by w dzień słoneczny zawsze pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, niezależnie od pory roku. Promienie UV bardzo szkodliwie oddziałują na oczy, mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia siatkówki oka.
Oczy nie lubią także długotrwałego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach przy włączonej klimatyzacji. Istotne dla zdrowia oczu jest również zmienianie odległości punktów, na których skupia się wzrok. Oznacza to, że np. po dłuższym pisaniu na komputerze czy czytaniu książki, dobrze jest chociażby wyjrzeć przez okno i popatrzyć w jakiś oddalony punkt. Sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie oczu jest również kolor zielony, który wycisza i uspokaja wzrok. Warto mieć w pobliżu np. roślinę w doniczce, na którą można spojrzeć od czasu do czasu. Warto również wybierać się na spacery do parku czy lasu, podziwiać widoki i po prostu dać odpocząć oczom.
Jeżeli zaobserwuje się u siebie pogorszenie ostrości widzenia, kłopoty z odczytywaniem z bliskiej odległości, ból oczu i głowy po pracy przy komputerze, pogorszenie jakości widzianego obrazu (np. plamka w polu widzenia), należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Szczególnie wrażliwe na wszelkie objawy powinny być osoby, których członkowie rodziny chorowali na jaskrę lub zaćmę. Należy pamiętać, że na pogorszenie wzroku i problemy z oczami mogą wpływać także choroby, jak chociażby nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Osoby, u których występuje zwiększone ryzyko pojawienia się chorób oczu, powinny często udawać się na kontrolę okulistyczną. Dorośli generalnie powinni badać swój wzrok raz w roku.