Jak zwalczać cellulit?

Cellulit należy do największych bolączek urodowych, szczególnie wśród kobiet. Wiele z nich poświęca czas i pieniądze na próby walczenia z cellulitem, która to walka zaczyna się już na zapobieganiu jego powstawania. Jak zapobiegać cellulitowi i go zwalczać, kiedy już się pojawi?

Co to jest cellulit?

Cellulit jest to tzw. „pomarańczowa skórka”, partie skóry o nierównej powierzchni, o obniżonej jędrności i sprężystości, w zaawansowanych stadiach wiąże się także z nieestetycznym wyglądem. Z tego właśnie powodu cellulit jest kompleksem wielu osób, nawet wtedy, gdy jego widoczność jest jeszcze znikoma. Ze strachu przed rozwiniętą postacią cellulitu, niektóre kobiety niestety czują się źle i nie akceptują swojego wyglądu nawet wtedy, kiedy jeszcze problem nie jest poważny i można temu zaradzić.

Cellulit to nic innego, jak komórki tłuszczowe pod skórą, które nagromadziły się nierównomiernie. Z racji tego, że tkankę tłuszczową posiadają także osoby szczupłe, nie jest prawdą pogląd, że cellulit idzie w parze z nadwagą. Jest to problem, który spędza sen z powiek także osobom, które mogą pochwalić się nienaganną sylwetką. Jak w takim razie z nim walczyć, skoro nie jest to tylko kwestia nadprogramowych kilogramów?

Stopnie cellulitu

Zaawansowanie problemu cellulitu można podzielić na trzy poziomy:
1 – cellulit widoczny tylko po naciśnięciu danej partii skóry, wyczuwalny pod skórą
2 – cellulit słabo i średnio widoczny bez naciskania, wyczuwalny w dotyku
3 – zaawansowany, bardzo widoczny cellulit, głębokie nierówności skóry i przebarwienia

Pierwsze stadium cellulitu nie stanowi jeszcze dużego kłopotu, ale już wtedy warto myśleć o zapobieganiu cellulitowi, odpowiedniej pielęgnacji skóry, diecie i ćwiczeniach. Dzięki temu w dużym stopniu można zmniejszyć ryzyko narastania problemu. W kolejnych stadiach osiągnięcie redukcji cellulitu będzie już nieco trudniejsze.

Ćwiczenia w walce z cellulitem

Cellulit zwykle pojawia się na tych partiach ciała, które charakteryzują się grubszą warstwą tkanki tłuszczowej, jak brzuch, uda czy pośladki. Aby zmniejszyć ryzyko odkładania się w tych miejscach złogów komórek tłuszczowych, trzeba pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu i ćwiczeniach wzmacniających mięśnie problematycznych partii ciała.

Najprostsze ćwiczenia na mięśnie brzucha, ud i pośladków, można bez problemu wykonywać w domu. Deska, wymachy nóg czy przysiady nie sprawiają trudności, a ich systematyczne wykonywanie potrafi zdziałać prawdziwe cuda, nawet jeśli te ćwiczenia nie są bardzo intensywne. Kluczową sprawą jest ich częste, regularne powtarzanie. W dzisiejszych czasach bardzo pomocne są w tym aplikacje do ćwiczeń na smartfony.

Dieta na cellulit

Cellulit nie jest problemem wyłącznie osób z nadwagą, ale jak najbardziej zbędne kilogramy sprzyjają rozwijaniu się cellulitu. Z tego względu bardzo ważne jest, aby dążyć do prawidłowej masy ciała i dbać o jej utrzymanie. Zdecydowanie łatwiej jest walczyć z cellulitem, gdy nie ma nadmiernej tkanki tłuszczowej, na której on powstaje.

W walce z cellulitem utrzymanie odpowiedniej diety jest jednym z kluczowych elementów. Z całą pewnością chcąc zredukować cellulit, z diety należy wykluczyć dania typu fast food, gazowane napoje, gotowe produkty do podgrzania w mikrofalówce, niskiej jakości produkty mięsne (np. parówki z niską zawartością mięsa), słone przekąski i słodycze. Warto także ograniczyć spożywanie produktów mącznych.

Kluczem do sukcesu jest zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, prócz tego uwzględniająca chudy nabiał i ryby, a także mięso drobiowe. Bardzo istotne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu, przy czym najlepiej do tego nadaje się zwykła woda, nie kawa, herbata czy napoje.

Kosmetyki antycellulitowe

Chcąc zredukować cellulit, trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry. Jeśli dostrzega się u siebie pierwsze oznaki cellulitu, to jest właściwy moment, by zacząć stosować kosmetyki antycellulitowe. Im szybciej zacznie się reagować, tym większa jest szansa na sukces w walce z cellulitem.

Warto stosować pielęgnację antycellulitową, gdyż kosmetyki przeznaczone do „pomarańczowej skórki” zawierają substancje aktywne wspierające redukcję cellulitu, działające ujędrniająco i odżywczo na skórę oraz poprawiające jej elastyczność i napięcie. Regularne stosowanie tego typu kosmetyków zapewnia skórze dotkniętej cellulitem poprawę wyglądu i ogólnej kondycji.

Wysoką skutecznością w tej dziedzinie cechują się kosmetyki antycellulitowe do stosowania na noc. W nocy lepiej działają procesy metaboliczne w komórkach organizmu a składniki czynne są lepiej przyswajane. Jednym z innowacyjnych kosmetyków do nocnej walki z cellulitem jest TOŁPA CELLULITE Nocny Turbo Krem Antycellulitowy, odznaczający się bardzo intensywnym działaniem i stosunkowo szybko pojawiającymi się efektami.

Co jeszcze jest skuteczne w walce z cellulitem?

Dodatkowo warto wspierać redukcję cellulitu stosując profesjonalne zabiegi ujędrniające, antycellulitowe i modelujące. W gabinetach medycyny estetycznej i salonach kosmetycznych można korzystać z bogatej oferty zabiegów odżywiających i poprawiających wygląd skóry, które doskonale uzupełnią codzienną, samodzielną pielęgnację partii skóry z cellulitem.

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji przeciwcellulitowej są masaże. Najprostszym, dostępnym sposobem jest samodzielny masaż skóry w domu, wykorzystując do tego specjalne gąbki, rollery czy masażery antycellulitowe.

Warte uwagi są także masaże ujędrniające i antycellulitowe przeprowadzane przez specjalistów. Profesjonalnie wykonany masaż poprawia ukrwienie skóry i znacząco wspiera rozbijanie złogów w tkance tłuszczowej. Dodatkowo do masażu mogą być stosowane odpowiednie kosmetyki zwalczające cellulit. Łączenie ich aplikacji z masażem pozwala kosmetykowi wniknąć w głębokie warstwy skóry.