Kinesiotaping – jak działa plastrowanie dynamiczne?

kinesiotapingKinesiotaping jest nowością w fizjoterapii, ta metoda leczenia i rehabilitacji została stworzona przez doktora Kenzo Kase w latach 70-tych ubiegłego stulecia i od tamtej pory jest ona cały czas doskonalona. Na czym polega kinesiotaping i z czego bierze się jego skuteczność? Ta forma fizjoterapii polega na naklejaniu na skórze pacjenta specjalnych taśm wzdłuż mięśni w miejscach występowania bólu. Kinesiotaping robi furorę w medycynie sportowej, ale także jest coraz szerzej wykorzystywany w leczeniu wszystkich pacjentów. Bardzo często równolegle z kinesiotapingiem prowadzone są inne zabiegi fizykoterapeutyczme, co daje w rezultacie wymierne i trwałe efekty. Wielką zaletą kinesiotapingu jest także fakt, że właściwie nie ma on przeciwwskazań. Co warto wiedzieć o kinesiotapingu? Czy ta metoda rzeczywiście jest skuteczna?

Naklejenie taśmy powoduje, że zostaje zwiększona przestrzeń pod skórą, co umożliwia zwiększony przepływ limfy i wspomaga procesy gojenia się zmian pourazowych w tym miejscu. Kinesiotaping może być wykorzystywany zarówno w rehabilitacji po poważnych urazach i operacjach, jak i w leczeniu zwykłych dolegliwości bólowych, spowodowanych na przykład nadmiernym obciążeniem pewnych partii mięśni.

Taśmy fizjoterapeutyczne

Jeszcze kilka lat temu wiele osób widząc sportowca z naklejoną kolorową taśmą, zastanawiało się, co to jest i do czego służy. Dziś o kinesiotapingu słyszał właściwie każdy, szczególnie latem często widuje się osoby z taśmami przyklejonymi w różnych miejscach. Niemniej jednak są także osoby, które uważają kolorowe taśmy fizjoterapeutyczne jedynie za gadżet, dodatek, ale nie wierzą w jego możliwości lecznicze. Pojawiają się także głosy, że być może działanie tych taśm polega wyłącznie na efekcie placebo. Niektórzy nie odczuli żadnej poprawy po naklejeniu taśm i z tego powodu uważają tą metodę generalnie za nieskuteczną.

Warto wiedzieć o tym, że aby była mowa o skuteczności kinesiotapingu i faktycznych efektach, taśmy muszą być naklejane przez fizjoterapeutę! Powinien to być fizjoterapeuta z ukończonym kursem kinesiotapingu. Jest taka możliwość, że specjalista pokaże swojemu pacjentowi, jak powinien samodzielnie przyklejać sobie taśmy przy kolejnych użyciach, jednak pierwsze przyklejania bez wątpienia powinny być wykonane przez fizjoterapeutę. Do poprawnego naklejenia taśm potrzebna jest nie tylko znajomość anatomii człowieka, ale także odpowiedna analiza danej dolegliwości i wybranie odpowiedniego sposobu klejenia.

Właściwy wybór i naklejenie taśm

W sieci bez problemu można kupić taśmy oraz znaleźć instruktarze, jak samodzielnie nakleić je na daną część ciała. Nie warto jednak zupełnie bez przygotowania wybierać taśmę, którą się kupi. Są one lepszej i gorszej jakości, z certyfikowanych lub trudnych do ustaleniach źródeł, klej trzyma skutecznie lub nie. Warto zatem zasięgnąć rady fizjoterapeuty w kwestii wyboru taśmy. Często jest tak, że pacjent sam zakupuje taśmy, a specjalista je nakleja. Powinno się z nim skontaktować wcześniej i kupić taką taśmę, jaka zostanie przez niego wskazana. W innej sytuacji może się okazać, że taśma się nie trzyma, klej uczula albo wystąpią jeszcze inne nieprzewidziane komplikacje.

Podobnie jest z instrukcjami dotyczącymi przyklejania taśm z niesprawdzonych źródeł. Poszukując takich informacji w internecie, nie ma się pewności, że osoba udzielająca porady faktycznie zna się na tym temacie, a jeżeli tak – czy takie naklejenie będzie odpowiednie w tym konkretnym przypadku. Trzeba zdać sobie sprawę, że niewłaściwe naklejenie taśm może wręcz zaszkodzić. Podsumowując to wszystko, zdecydowanie polecane jest korzystanie z pomocy profesjonalisty przy kinesiotapingu. Dzięki temu prawidłowe ich naklejenie umożliwi skuteczną redukcję bólu oraz będzie właściwie wspomagało samoczynne procesy regeneracjne organizmu.

Zalety kinesiotapingu

Jedną z takich bardzo pozytywnych cech tej metody fizjoterapeutycznej jest to, że redukcja bólu często następuje bardzo szybko po nałożeniu taśm na skórę. Właśnie takie zorientowanie na szybkie efekty powoduje, że pacjenci coraz chętniej korzystają z tej metody. Jeżeli dodatkowo prowadzone są inne zabiegi rehabilitacyjne (jeśli wymaga tego sytuacja), proces leczenia i regeneracji zmienionego miejsca postępuje szybko i efekty są bardzo trwałe. W przypadku drobnych dolegliwości bólowych, kiedy nie są wymagane dodatkowe zabiegi oprócz kinesiotapingu, jeżeli terapia została przeprowadzona prawidłowo, dolegliwości nie powracają przed długi okres albo wcale.

Ważną kwestią jest również to, żeby dokładnie stosować się do zaleceń fizjoterapeuty. Jeżeli zaleci on, by taśmy były noszone przez dany okres i odpowiednio często zmieniane, to należy przeprowadzić całą kurację zgodnie ze wskazaniem, nawet jeśli dolegliwości ustąpią wcześniej. Zdarza się, że pacjenci zbyt entuzjastycznie podchodzą do efektów i za szybko ściągają taśmy. Nie zagwarantuje to jednak trwałości efektu i może się zdarzyć, że przy większym wysiłku czy nadwyrężeniu kontuzja lub ból powróci.

Komu jest polecany kinesiotaping

Nie ma ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o stosowanie kinesiotapingu. Przeciwwskazań do tej formy terapii jest naprawdę niewiele, należą do nich np. zaawansowane lub rozległe choroby skóry, inne ewentualne przeciwwskazania w konkretnym przypadku wskaże specjalista. Z tego względu kinesiotaping może być stosowany niemal u każdego, kto zmaga się z dolegliwościami bólowymi. Z powodzeniem może być także stosowany u pań w ciąży, które cierpią na bóle kręgosłupa. Kinesiotaping jest również z dobrym skutkiem wykorzystywany w korekcji wad postawy, zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Odpowiednie przyklejenie taśm może także korygować niewłaściwy układ stawu. Świetnie się sprawdzają także przy odciążaniu stawów.

Kinesiotaping może być terapią samodzielną lub uzupełnieniem leczenia i rehabilitacji. O tym decyduje specjalista po zapoznaniu się z indywidualnym przypadkiem i potrzebami danego pacjenta, zwykle jednak przynajmniej w początkowej fazie kinesiotaping prowadzony jest równolegle z innymi zabiegami. Jeżeli taśmy kolidują z danym zabiegiem, który nie może być przez nie przeprowadzany, fizjoterapeuta ustali odpowiedni harmonogram poszczególnych zabiegów.

taśmy kinesiotapingTaśma naklejana jest przez specjalistę na oczyszczoną, suchą i nieowłosioną skórę. Odpowiednie przygotowanie skóry jest konieczne, ponieważ w innym wypadku taśma nie będzie miała odpowiedniej przyczepności do skóry i jej naklejenie nie przyniesie spodziewanego efektu medycznego. Plastry w trakcie noszenia są niemal niewyczuwalne, nie krępują ruchów ciała i nie utrudniają higieny osobistej. Są wodoodporne, dlatego też można je nosić bez przerwy nawet kilka dni. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty w celu naklejenia taśm może trwać ponad pół godziny, ponieważ specjalista musi przeprowadzić wywiad z pacjentem, zbadać bolesne miejsce i odpowiednio dobrać przyklejenie taśmy. Kolejne naklejania są już krótkie, trwają około 10-15 minut. Warto wypróbować tę metodę fizjoterapeutyczną, może się okazać, że przyniesie wspaniałe efekty i znacznie zredukuje ból oraz przyspieszy proces rekonwalescencji.