Meteoropatia – co to takiego?
Meteoropatia (lub meteopatia) jest zjawiskiem stosunkowo nowym, polega na odczuwaniu wzmożonych dolegliwości lub ich pojawienie się w wyniku zmian atmosferycznych. Obecnie udowodniono, że niektóre osoby faktycznie odczuwają różnego rodzaju dolegliwości, chociażby kiedy zanosi się na deszcz. Aktualnie pojawiają się nawet głosy, że meteoropatia może być zaliczana do chorób cywilizacyjnych.
Wszystkim dobrze znane jest powiedzenie „czuję to w kościach”. Skąd to się wzięło? Czy naprawdę można „czuć coś w kościach„? Wprawdzie powiedzenie to oznacza posiadanie jakiegoś przeczucia, jednak prawdą jest, że można dosłownie czuć coś w kościach. Kiedyś takie „dolegliwości” spotykały się raczej z pobłażaniem, ewentualnie podejrzeniem o hipochondrię. Obecnie istnienie tego zjawiska zostało potwierdzone.
Skąd się bierze meteoropatia
Dlaczego się tak dzieje? Pogoda przecież zawsze ulegała zmianom, jak świat światem. Obecnie wzmożona wrażliwość na pogodę wynika przede wszystkim z rozwoju cywilizacyjnego. Ogrzewanie, klimatyzacja, sztuczne oświetlenie, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i inne, wydawałoby się zwykłe i oczywiste czynniki obecne w życiu codziennym, odpowiadają właśnie za zaniżenie odporności na zmiany środowiska zewnętrznego. Przebywając w sztucznych warunkach stajemy się dużo bardziej wrażliwi na wszelkie zmiany w pogodzie. Niektórzy odczuwają nadchodzące zmiany z dużym wyprzedzeniem, są osoby, które w dużej mierze skutecznie potrafią przewidzieć nawet nagłą zmianę w pogodzie, obserwując swoje dolegliwości.
Dolegliwości związane ze zmianą pogody
Bóle głowy spowodowane zmianą ciśnienia atmosferycznego nie są już zjawiskiem, które kogokolwiek dziwi. Dolegliwości powiązane ze zmianami pogody często odczuwają także osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów oraz chorobę zwyrodnieniową stawów. Wiele przewlekłych chorób również może skutkować wzmożonymi dolegliwościami kiedy pogoda się zmienia, szczególnie, jeśli są to zmiany nagłe. Wreszcie meteoropatami czy meteopatami mogą być zupełnie zdrowe osoby, które jednak ogromną większość czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach, rzadko wychodzą na świeże powietrze, a także te osoby, które żyją w długotrwałym stresie. Reakcją na zmianę warunków atmosferycznych może być zarówno obniżenie nastroju, pogorszenie samopoczucia, jak i odczuwanie rzeczywistych dolegliwości fizycznych. W czasie zmian pogody budzą się również stare złamania i zranienia, nierzadko zdarza się, że w określonych warunkach pogodowych niektóre osoby mogą odczuwać np. ból w bliznach.
Całe spektrum dolegliwości spowodowanych zmianą pogody jest niezwykle szerokie, mogą one obejmować niemalże każdą część ciała i organ wewnętrzny. U każdej osoby cierpiącej z powodu meteoropatii są to objawy bardzo indywidualne, na dobrą sprawę nie ma dwóch jednakowych zestawów objawów wywoływanych zmianą pogody. Zmiany atmosferyczne mogą powodować dolegliwości bólowe kończyn, stawów lub głowy, mogą także wystąpić podrażnienia i nadwrażliwość układu trawiennego, wreszcie zmiany pogodowe mogą wywoływać senność, uczucie rozbicia, ogólne rozdrażnienie, nagłe zmiany nastroju. Są to jedynie przykłady dość częstych dolegliwości wywołanych zmianami pogody. Meteoropatia nie może być leczona inaczej, niż objawowo. nie ma również sposobu na to, by skutecznie pozbyć się tych dodatkowych dolegliwości.
Jak poradzić sobie z dolegliwościami
Jeśli należymy do grona osób, które cierpią na dolegliwości wywoływane pogodą, powinniśmy poświęcić chwilę uwagi na to, by znaleźć swój sposób walki z tymi objawami. Jeśli pojawiają się często, ale nie uniemożliwiają normalnego funkcjonowania, nie warto za każdym razem automatycznie sięgać po tabletkę przeciwbólową. Organizm nie lubi nadmiernej ilości leków, a także z czasem uodparnia się na ich działanie. Wówczas może się zdarzyć, że kiedy naprawdę będziemy potrzebować leku przeciwbólowego, ten nie zadziała skutecznie.
Dolegliwości spowodowane zmianami pogody starajmy się zwalczać naturalnymi, domowymi sposobami. Warto wypróbowywać okłady, napary ziołowe, maści rozgrzewające i inne specyfiki znane i używane od lat. Warto również dokładnie zadbać o swoją dietę, jeśli dostarczymy organizmowi wszystkich składników niezbędnych do poprawnego funkcjonowania, mamy szansę trwale osłabić nękające nas dolegliwości. Niezwykle ważny jest również ruch na świeżym powietrzu. Starajmy się jak najczęściej wychodzić na zewnątrz i nie przegapiać pięknej pogody. Meteoropatię można oswoić i sprawić, że nie będzie nieznośnie uciążliwa oraz nie będzie dezorganizowała codziennego życia.