Przeziębienie czy zapalenie zatok?
Jak rozróżnić zapalenie zatok od zwykłego przeziębienia? Nieleczone zapalenie zatok może stać się bardzo uciążliwe, przewlekłe, a nawet doprowadzić do powikłań.
Istnieje jednak kilka charakterystycznych objawów, które wskazują na zapalenie zatok, a nie tylko przeziębienie. Należą do nich:
- ból u nasady nosa i uczucie ucisku, które szczególnie się pogłębia przy pochylaniu,
- ból głowy wzmagający się w czasie wysiłku
- uczucie ogólnego osłabienia i rozbicia, któremu zazwyczaj początkowo nie towarzyszy podwyższona temperatura.
Objawy zapalenia zatok mogą być początkowo mylone z przeziębieniem:
- suchy kaszel,
- podrażniona śluzówka,
- wydzielina spływająca do gardła,
- katar.
Jeśli dodatkowo występują inne symptomy, lub powyższe utrzymują się wyjątkowo długo, może to wskazywać na zapalenie zatok.
W takim przypadku ważne jest, aby oprócz zwyczajnego leczenia stosowanego w przypadku przeziębienia, zażywać dodatkowo leki dedykowane zapaleniu zatok. Jeśli samodzielne leczenie nie spowoduje ustąpienia objawów w ciągu kilku dni, należy udać się do laryngologa, który zaordynuje odpowiednie leczenie.
Zapalenie zatok może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, które zdarza się rzadko. Dodatkowo narażone na tą dolegliwość są osoby:
- palące papierosy,
- alergicy,
- osoby z próchnicą zębów,
- osoby z wadą anatomiczną budowy nosa (nabytą lub wrodzoną).
Leczenie zapalenia zatok
Istnieje kilka sposobów domowego leczenia zapalenia zatok, jednak w jego postaci przewlekłej pomogą one jedynie likwidować lub minimalizować objawy, nie usuną całego problemu ale przyniosą ulgę.
Jednym z najbardziej znanych i skutecznych sposobów na zapalenie zatok jest inhalacja. Takie zabiegi pomagają rozrzedzić wydzielinę i ułatwią oddychanie. Do inhalacji można użyć roztworu soli albo naparu ziołowego, np. miętowego czy rumiankowego. Można dodawać także olejki eteryczne (kamforowy, eukaliptusowy) albo zioła: majeranek, tymianek, szałwia. Skuteczność inhalacji wzrasta wtedy, kiedy są one przeprowadzane systematycznie co najmniej przez kilka dni. Zabieg należy powtarzać minimum trzy razy dziennie, powinien trwać w granicach 10-15 minut. W czasie inhalacji głowę należy nakryć ręcznikiem.
Ciepło sprzyja pokonaniu zapalenia zatok – można stosować maści rozgrzewające, wypróbować ciepłe okłady albo naświetlanie lampą sollux z czerwonym filtrem. Można również stosować rozgrzewające napoje – herbata z dodatkiem imbiru lub cynamonu świetnie się sprawdzi w tym przypadku. Pod wpływem ciepła wydzielina rozrzedza się i możliwe jest wydmuchanie nosa. Udrożnieniu nosa sprzyja także wdychanie „ostrych” zapachów: pokrojona cebula, utarty czosnek czy chrzan.